Vyplatí se v době vysokých úrokových sazeb kupovat nemovitost na hypotéku?

  • Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkuOd jinud

Hypotéka je dlouhodobý závazek a rozhodně ji většina lidí nečerpá více než jednou či dvakrát za život. O hypotéce často žadatel dlouze přemýšlí, schválení a celý proces hypotéky taky není nejkratší. Navíc je hypotéka často výrazný finanční závazek, který zatíží rodinný rozpočet na několik dalších desetiletí. V současné době výrazně rostoucích hypotečních sazeb tak není divu, že zájem o hypotéky klesá a že hypotečnímu trhu se teď zrovna dvakrát rekordně nedaří.

Žádat o novou hypotéku není zrovna nejlepší nápad

Pojďme si nejdříve shrnout ty nejvýraznější negativní vlivy, které vám v současné době žádost o hypotéku značně ztíží. Je to mix vlivů hypotečního trhu, nemovitostního trhu i současné makroekonomické situace. Navíc to vypadá, že minimálně letos se makroekonomická situace v Česku příliš zlepšovat nebude, i když ČNB a česká vláda by to určitě během léta rádi zlomili.

Restriktivní monetární politiky se hned tak nezbavíme

Výrazně restriktivní politika České národní banky stále více nahrává rostoucím úrokovým sazbám. A lepší to nebude, představitelé ČNB se už nechali slyšet, že ke zvyšování sazeb nejspíše sáhnou i během letních měsíců. Proč tomu tak je? ČNB se snaží rázně zakročit proti stále rostoucí inflaci. Vzhledem k tomu, že transmisní mechanismus monetární politiky funguje až s několika měsíčním zpožděním, tak se rozhodně nedá čekat výrazné zlepšení v rámci několika týdnů. Pokud tedy inflace bude zpomalovat, tak to bude až během léta, spíše na podzim. A centrální banka by úrokové sazby nejspíše začala snižovat nejdříve až na začátku letošního roku.

Tomu ale zatím moc nenahrává světová ekonomická situace. Ceny totiž rostou všude a to rozhodně výrazněji, než by si centrální banky přály. Úrokové sazby tak začaly růst například i v Americe. Evropská centrální banka zatím k razantnějším změnám nespěchá, ale je to pravděpodobně jen otázkou času. Přece jenom po vzoru dřívější německé spolkové centrální banky, je evropská monetární politika nastavená protiinflačně. A dubnová inflace eurozóny byla 7,4 %.

Nové žádosti o hypoteční úvěry by tak určitě neměly počítat s nízkou úrokovou sazbou. Té se v dohledné době nedočkáme. A brzy nejspíše nebudou výjimkou ani sazby přes 7 %.  Budou někdy tyto sazby zase klesat? Teoreticky by k poklesu mohlo začít docházet během příštího roku. Prakticky to ale nejspíš hned tak nebude a prakticky se do toho asi banky moc nepohrnou.

Jsou vůbec ještě nemovitosti ke koupi?

Druhou stranou hypotečního trhu je pak nemovitostní trh. Který v uplynulých dvou letech zažil nebývalou dvoumístnou inflaci a kde nažhavený trh s nízkými hypotečními sazbami koupil okamžitě cokoliv, co se jen mihlo ke koupi. Ceny na realitním trhu jsou nadsazené, nemovitosti jsou cenově nadhodnocené a narazit na výhodnou koupi se hned tak někomu nepodaří.

Zájemci o nové nemovitosti tak musí v podstatě přistoupit na dvojí kompromis. Musí se smířit s tím, že úroková sazba je několikanásobně vyšší, než na jakou by dosáhli před dvěma lety. A taky se často musí smířit s tím, že vyhlídnutá nemovitost není úplně ideální, ale jiná na trhu není. A za tuto ne-ideální nemovitosti zaplatí klidně i dvakrát tolik, než kolik to bylo před pár lety.

Kdy bude ten správný čas na novou hypotéku?

Není tak divu, že hypoteční trh výrazně oslabuje a že se snižuje počet nových hypoték. A nejen to, banky stále čekají, že dojde k dalšímu snižování. Zájem o vlastnické bydlení sice trvá, Češi jsou ostatně národem, který chce své bydlení vlastnit. Ale ochota zadlužit se stále více a za tento dluh stále více splácet prostě dále klesá. A nejspíše v dohledné době klesat ještě bude. Spolu s tím, jak budou růst hypoteční sazby a ceny nemovitostí. 

Vypadá to tak, že ten správný čas pro hypotéku před pár měsíci skončil a asi hned tak nenastane. Co dělat, pokud už o novou hypotéku opravdu stojíte a vezmete si ji, ať se děje, co se děje? V prvé řadě se opravdu vyplatí se na trhu důkladně informovat a obejít více bank, možná vám některá nabídne o kousek lepší sazbu. Rozhodně se v tuto chvíli nevyplatí hledat co nejdelší fixaci. Klidně fixujte jen na jeden rok, šance, že za rok budou úrokové sazby už na sestupu tady určitá je. A rozhodně nefixujte déle než na tři roky. Za tři roky už totiž může být dávno po inflaci a úrokové sazby na polovině.

Článek Vyplatí se v době vysokých úrokových sazeb kupovat nemovitost na hypotéku? se nejdříve objevil na Hypoindex.cz.

Source: Hypoindex.cz
Vyplatí se v době vysokých úrokových sazeb kupovat nemovitost na hypotéku?