Na zemědělské půdě se staví méně. Stát omezil vyjímání půdy ze zemědělského fondu

  • Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkuOd jinud

Podle statistik ministerstva životního prostředí se objem půdy vyňaté ze zemědělského půdního fondu meziročně snížil o 42 procent. Celkem bylo vyňato skoro 1,6 tisíce hektarů orné půdy. Informoval o tom dnes server E15.cz.

Důvodů tohoto trendu může být více. „Především je to další zpřísňování legislativy,“ řekl předseda Asociace soukromých zemědělců ČR Jaroslav Šebek „Rovněž územní plány obcí jsou už z podstatné části nějak usazené a nepředpokládají extrémní rozšiřování výstavby,“ dodává.

Tato situace komplikuje novou výstavbu. Podle Dušana Kastla z developerské společnosti Contera tak snižování počtu nových projektů vede ke zvyšování nájmů. Známá kauza týkající se zemědělské půdy byla výstavba skladovacích prostor pro automobilu Daimler u dálnice D8. Stavba, kterou měl realizovat developer CTP, byla v souladu s územním plánem, ale ministerstvo odmítlo provést vynětí z fondu, a to s odvoláním na ochranu klimatu.

„Udělený souhlas s vynětím ze zemědělského půdního fondu nelze brát tak, že se v ten samý rok půda odejme. To se stane až někdy později nebo také vůbec ne, respektive až se stavba povolí a zahájí,“ informovala Dominika Pospíšilová z tiskového oddělení ministerstva.

Zdroj: E15.cz

The post Na zemědělské půdě se staví méně. Stát omezil vyjímání půdy ze zemědělského fondu appeared first on Hypoindex.cz.

Source: Hypoindex.cz
Na zemědělské půdě se staví méně. Stát omezil vyjímání půdy ze zemědělského fondu