Rizikovost pronajímání bytů roste. Jak ji snížit na minimum?

  • Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkuOd jinud

V průměru 16 procent zájemců o pronájem neprojde takzvaným prověřením rizikovosti. To znamená, že má záznam v některém z šesti českých nebo devíti slovenských rejstříků evidujících problémové dlužníky. Zvyšuje se rovněž procento neplatičů. Vyplývá to z dat služby Ideální nájemce.

Statistiky dále ukazují, že v posledním čtvrtletí loňského roku narostl meziročně počet neplatičů o 11 procent. Existují pro majitele nějaká doporučení, jak rizika při pronajímání snížit?

První dojmy a komunikace

Problémy s neplatiči řeší majitelé bytů od nepaměti. Od pandemií covid-19 přes konfliktem na Ukrajině s navazujícími ekonomickými dopady však problém roste na intenzitě. “V lednu počet neplatičů stoupl meziročně o 34 procent,” upozornil Michal Hrbatý, CEO společnosti UlovDomov.cz, která poskytuje majitelům bytů službu Ideální nájemce.

Existuje nicméně pár tipů, jak nepoctivého zájemce o bydlení odhalit. Mnohé o něm napoví, zda chodí na čas, zvedá telefony a odpovídá na maily. Je dobré se soustředit rovněž na to, zda je zájemce o pronájem ochoten odpovědět na běžné konverzační otázky typu “kde pracuje“, “jak dlouho už ve městě bydlí“ nebo například “proč se stěhuje“. Špatným znamením bývá smlouvání, kdy se zájemci nelíbí například výše kauce. Poctivý zájemce by neměl mít problém ani s tím nechat majitele bytu nahlédnout do své pracovní smlouvy.

Prověření na sociálních sítích a v rejstřících

Pokud zájemce projde prvotním sítem pozitivních nebo naopak podezřelých známek chování, měl by si majitel zjistit jeho celé jméno, datum narození a bydliště. Díky těmto údajům je možné zájemce o bydlení prověřit nejen na sociálních sítích (Facebook, Twitter, LinkedIn), ale také v mnoha evidencích a rejstřících. Například služba Prověření rizikovosti osob od UlovDomov.cz kontroluje šest rejstříků v České a devět v Slovenské republice.

Měsíčně prověříme okolo 1500 osob a tento počet se každým rok zvyšuje. Více než každý 6. zájemce má záznam v některém z prověřovaných rejstříků,“ upozornil Michal Hrbatý a doplnil: „Účelem tohoto prověřování není zasahování do soukromí jednotlivých nájemníků, ale předcházení nepříjemnostem s neplatiči. Tento princip je zcela standardní v západních zemích a pomáhá pečlivě najít vhodného nájemníka.“

Další možnosti prověření

Pokud chce být majitel opravdu důkladný, může nájemníka dále požádat o kontakty na předchozího pronajímatele a na zaměstnavatele. S nimi se pak může spojit a ověřit si solventnost zájemce o bydlení. Jestliže veškeré ověřování dopadlo v pořádku, neměl by majitel zapomenout ještě na poslední 3 kroky, které je potřeba zkontrolovat před podpisem smlouvy:

  • zda jsou údaje správně vyplněny podle občanského průkazu;
  • zda má nájemník manželku nebo manžela (právo užívání bytu získá i druhý z manželů);
  • kontrola odcizení průkazu na stránkách ministerstva vnitra.

Poslední radou pro majitele nemovitostí je správné sepsání nájemní smlouvy. To jim dle zkušeností z praxe v budoucnu ušetří nejednu vrásku na čele. Majitelé mohou využít vzory nájemních smluv dostupné na internetu, nebo tento úkol svěřit do rukou právníka. Další možností je předat celý pronájem bytu do rukou profesionálů. Správcovské firmy si od majitele byt pronajmou a pravidelně mu vyplácí smluvené nájemné. Byt obsadí spolehlivými a prověřenými nájemníky, postarají se o údržbu či případné pojistné události.

Článek Rizikovost pronajímání bytů roste. Jak ji snížit na minimum? se nejdříve objevil na Hypoindex.cz.

Source: Hypoindex.cz
Rizikovost pronajímání bytů roste. Jak ji snížit na minimum?